Žádost o povolení k provozování přístaviště, překladiště, vývaziště nebo kotviště na sledované vodní cestě

Provozovat přístaviště, překladiště, vývaziště nebo kotviště na sledované vodní cestě (přehled sledovaných vodních cest naleznete v odkazu Kde lze plout ) pro plavidla podléhající evidenci lze podle zákona o vnitrozemské plavbě pouze na základě povolení plavebního úřadu – Státní plavební správy. Dříve než požádáte o toto povolení, získejte souhlas vodoprávního úřadu s umístěním plovoucího zařízení na vodní cestě, pokud má být takové plovoucí zařízení součástí připravovaného přístaviště, překladiště, vývaziště nebo kotviště (podmínky a další podrobnosti k získání uvedeného souhlasu naleznete v odkazu Umístění plovoucího zařízení na vodní cestě). V případě, že k provozu přístaviště, překladiště nebo vývaziště nestačí jen umístění plovoucího zařízení, ale je třeba realizovat jakoukoliv stavbu, je nutno před podáním žádosti o povolení Státní plavební správy tuto stavbu projednat v rámci stavebního řízení u příslušného stavebního úřadu.

Povolení provozování přístaviště, překladiště, vývaziště, kotviště se vydává v souladu s ustanovením § 8a zákona o vnitrozemské plavbě formou správního rozhodnutí plavebního úřadu, pokud jeho vydáním nebude ohrožena bezpečnost plavebního provozu. Plavební úřad v povolení stanoví podmínky provozování přístaviště, překladiště, vývaziště nebo kotviště sloužící k zajištění bezpečnosti a plynulosti plavby a k ochraně životního prostředí a uvede, zda přístaviště, překladiště, vývaziště nebo kotviště je chráněným místem. Bez povolení plavebního úřadu nelze přístaviště, překladiště, vývaziště nebo kotviště provozovat.

Pro vydání povolení provozu přístaviště, překladiště, vývaziště nebo kotviště je plavebnímu úřadu nutno předložit žádost obsahující:

  • označení, zda se jedná o přístaviště, překladiště, vývaziště nebo kotviště,
  • název vodní cesty, na níž má být zařízení provozováno,
  • bližší určení místa na vodní cestě (ř. km, katastrální území),
  • způsob a rozsah využití,
  • údaje o žadateli, provozovateli.

K žádosti se dále přiloží:

  • souhlas správce vodní cesty s jeho provozováním,
  • doklad o vlastnickém nebo jiném užívacím právu k pozemkům a stavbám, které jsou pro jeho provoz nezbytné,
  • návrh termínu zahájení provou.
Správní poplatek za vydání povolení 1 000 Kč

Základní pojmy a komentáře

Kotviště je místo určené pro stání plavidel na kotvách, které jsou součástí plavidla.

Přístaviště je místo určené k stání a obsluze plavidel při nástupu a výstupu osob a vybavené pevným nebo plovoucím přistávacím zařízením. Zřizuje se převážně pro provozování osobní lodní dopravy.

Vývaziště je místo vybavené vyvazovacím zařízením určené pro stání plavidel pomocí úvazů. Tímto vyvazovacím zařízením může být i trvale umístěná kotevní boje. Zřizuje se pro krátko i dlouhodobé stání plavidel, zejména pak malých rekreačních plavidel.

Překladiště je místo určené k stání a obsluze plavidel při nakládce a vykládce nákladu a vybavené stabilním nebo mobilním překladním zařízením, případně zařízením na krátkodobé uskladnění nákladu.